XGL4020-251MEC
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 0.25UH
DataSheet
XGL4020-251MEC PDF
Type Description
Series:XGL4020
Material - Core:-
Inductance:250 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):24 A
Current - Saturation (Isat):16.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:130MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)