0402DC-4N4XGRW
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
CERAMIC CHIP INDUCTORS, 4.4NH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0402DC-4N4XGRW PDF
Type Description
Series:0402DC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:4.4 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):1.85 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):48mOhm Max
Q @ Freq:64 @ 900MHz
Frequency - Self Resonant:13.55GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)