XGL4020-222MEC
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS, 2.2UH
DataSheet
XGL4020-222MEC PDF
Type Description
Series:XGL4020
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8.9 A
Current - Saturation (Isat):6.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):21.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)