LPS3015-102MRC
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS 1H
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LPS3015-102MRC PDF
Type Description
Series:LPS3015
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):2.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):75mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:190MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.116" L x 0.116" W (2.95mm x 2.95mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)