SLQ40407A-1R2MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 31A 0.73 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SLQ40407A-1R2MHF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):31 A
Current - Saturation (Isat):13.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):0.73mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:500 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)