LOK4240-2RLDG
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 25.7V 1.8A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
LOK4240-2RLDG PDF
Type Description
Series:Melcher LOK4000
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:25.7V
Charge Current - Max:1.8A
Charge Time:-
Voltage - Input:85 ~ 264VAC
Power - Max:49W
Size / Dimension:4.47" L x 1.49" W x 3.54" H (113.60mm x 38.00mm x 90.00mm)