L37A52-2-1-2WX
Manufacturer
Dantona Industries, Inc.
VIGOR # :
Description
ICR18650 3.7V 5200MAH W/CONN
Catalog
Battery Packs
DataSheet
L37A52-2-1-2WX PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:18650
Number of Cells:2
Voltage - Rated:3.7 V
Capacity:5.2Ah
Structure:Side to Side, 1 Row x 2 Cells
Termination Style:Wire Leads with Connector
Size / Dimension:1.40" L x 0.70" W x 2.70" H (35.6mm x 17.8mm x 68.6mm)