L74A52-4-3-2WX
Manufacturer
Dantona Industries, Inc.
VIGOR # :
Description
ICR18650 7.4V 5200MAH W/CONN
Catalog
Battery Packs
DataSheet
L74A52-4-3-2WX PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:18650
Number of Cells:4
Voltage - Rated:7.4 V
Capacity:5.2Ah
Structure:Side to Side, 1 Row x 4 Cells
Termination Style:Wire Leads with Connector
Size / Dimension:2.80" L x 0.70" W x 2.70" H (71.1mm x 17.8mm x 68.6mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EN91L2X4
EN91L2X4
BATTERY PACK ALKALINE 12V AA