L111A26-3-2-3WA3
Manufacturer
Dantona Industries, Inc.
VIGOR # :
Description
IRC18650 11.1V 2600MAH W/CONN
Catalog
Battery Packs
DataSheet
L111A26-3-2-3WA3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:18650
Number of Cells:3
Voltage - Rated:11.1 V
Capacity:2.6Ah
Structure:Side to Side, 1 Row x 3 Cells
Termination Style:Wire Leads with Connector
Size / Dimension:2.10" L x 0.07" W x 2.70" H (53.3mm x 1.8mm x 68.6mm)