TPBAT12-52
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
12V 52AH AGM SLA BATTERY WITH 1/
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
TPBAT12-52 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:52Ah
Size / Dimension:9.00" L x 5.40" W x 8.60" H (228.6mm x 137.2mm x 218.4mm)