PC20-12NB
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
12V 20AH RECHARGABLE SEALED LEAD
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
PC20-12NB PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:20Ah
Size / Dimension:7.13" L x 3.03" W x 6.57" H (181.0mm x 77.0mm x 167.0mm)