PC1.2-12F1
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BA 12V 1.2AH SLA
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
PC1.2-12F1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:1.3Ah
Size / Dimension:3.82" L x 1.77" W x 2.05" H (97.0mm x 45.0mm x 52.0mm)
Termination Style:Spade, .187" (4.7mm)