PCLFP10-12.8F2
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATT LIFEPO4 12.8V 10AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
PCLFP10-12.8F2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Iron Phosphate
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12.8 V
Capacity:10Ah
Size / Dimension:5.94" L x 3.86" W x 3.74" H (151.0mm x 98.0mm x 95.0mm)
Termination Style:Spade, .250" (6.3mm)