TPBAT12-9
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
12V 8.5AH AGM SLA BATTERY. 5.94
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
TPBAT12-9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:8.5Ah
Size / Dimension:5.90" L x 2.60" W x 3.70" H (149.9mm x 66.0mm x 94.0mm)
Termination Style:Spade, .250" (6.3mm)