SDTC39A2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" TRI AMB 12SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDTC39A2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.512" H x 1.169" W x 0.148" D (13.00mm x 29.70mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:45mcd
Wavelength - Peak:606nm
Power Dissipation (Max):70mW