CDSC30RR1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" SGL RED 14DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSC30RR1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.393" W x 0.240" D (19.00mm x 10.00mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.65mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:26mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):72mW
Package / Case:10-DIP
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C1201G G/W
C1201G G/W
DISPLAY 7SEG 1.2" SGL GRN 18DIP
SA40-19EWA
SA40-19EWA
DISPLAY 7SEG 3.98" SGL RED 10DIP
XDMYK14A2
XDMYK14A2
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 10DIP
CDSC30RR1W
CDSC30RR1W