SDDA30A2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" DBL AMB 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDDA30A2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.394" H x 0.575" W x 0.159" D (10.00mm x 14.60mm x 4.05mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:45mcd
Wavelength - Peak:606nm
Power Dissipation (Max):70mW