CDSA40G1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 14D
DataSheet
CDSA40G1W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.10mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:10.5mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):65mW