SDSA30RR1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" SGL RED 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDSA30RR1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):75mW