SDSA40R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 10SMD
DataSheet
SDSA40R2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.512" H x 0.364" W x 0.148" D (13.00mm x 9.25mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:624nm
Power Dissipation (Max):70mW