SDSA28R2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" SGL RED 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDSA28R2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.394" H x 0.295" W x 0.150" D (10.00mm x 7.50mm x 3.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:624nm
Power Dissipation (Max):70mW