SDSA30G2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" SGL GRN 10SMD
DataSheet
SDSA30G2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:25mcd
Wavelength - Peak:571nm
Power Dissipation (Max):70mW