CDSA12G1W
Description
DISPLAY 7SEG 1.20" SGL GREEN 10D
DataSheet
CDSA12G1W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.602" H x 1.134" W x 0.354" D (40.70mm x 28.80mm x 9.00mm)
Digit/Alpha Size:1.20" (30.40mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:10.5mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):65mW