CDSC52G1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL GREEN 10D
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSC52G1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.689" H x 0.490" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.52" (13.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:10.5mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):65mW