CDSC52R1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL RED 10DIP
DataSheet
CDSC52R1W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.689" H x 0.490" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.52" (13.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):75mW