SA52-11EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA52-11EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.52" (13.21mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6.4mcd
Wavelength - Peak:627nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:10-DIP (0.600", 15.24mm)