DC56-11YWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 18DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
DC56-11YWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6.5mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:18-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HDSP-515A
HDSP-515A
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
C1501Y G/W
C1501Y G/W
DISPLAY 7SEG 1.5" SGL YLW 18DIP
A4001E G/W
A4001E G/W
DISPLAY 7SEG 4.0" SGL RED 18DIP
DC56-11YWA
DC56-11YWA
USB PLUG A TO SHLD PIGTAIL .15M
EXP-SP-0104-H2
EXP-SP-0104-H2
4K HDR 4:4:4 60HZ HDMI 1X2 SPLIT
100-LG
100-LG
100-LG 120V LAWN AND GARDEN KIT