ACSA56-51SURKWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 12SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
ACSA56-51SURKWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:36mcd
Wavelength - Peak:650nm
Power Dissipation (Max):75mW