BC56-12EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP RED 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
BC56-12EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:5.8mcd
Wavelength - Peak:627nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:12-DIP (0.600", 15.24mm)