CC56-11GWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISP 7SEG 0.56" QUAD GRN 36DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CC56-11GWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment Clock
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:11mcd
Wavelength - Peak:565nm
Power Dissipation (Max):62.5mW
Package / Case:36-DIP Module (0.600", 15.24mm)