AK2720B-YRR-500MA
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
2720 IR LED 850NM 500MA
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
AK2720B-YRR-500MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):1A
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:300mW/sr @ 500mA
Wavelength:850nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Viewing Angle:60°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1108 (2720 Metric)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
OD-669
OD-669
EMITTER IR 880NM 400MA TO-66
CQY36N
CQY36N
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL