B1501IR--20C000113U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
3.2(L)X1.6(W)X1.85(H) MM IR
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
B1501IR--20C000113U1930 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):65mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:0.1mW/sr @ 20mA
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Viewing Angle:140°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C