AU3838A-YRR-1000MA
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
3838 IR LED 850NM 1000MA
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
AU3838A-YRR-1000MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):1.5A
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:500mW/sr @ 1A
Wavelength:850nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Viewing Angle:90°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)