MTE325H32-UV
Manufacturer
Marktech Optoelectronics
VIGOR # :
Description
EMITTER UV 325NM 40MA TO-46
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
MTE325H32-UV PDF
Type Description
Series:MTE-H32
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Ultraviolet (UV)
Current - DC Forward (If) (Max):40mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:-
Wavelength:325nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):5V
Viewing Angle:
Orientation:Top View
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-46-2 Lens Top Metal Can
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SFH 4243-Z
SFH 4243-Z
EMITTER IR 950NM 70MA 3.20MM SMD