GL100MN0MP1
Manufacturer
Socle Technology Corporation
VIGOR # :
Description
EMITTER IR 940NM 50MA SMD
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
GL100MN0MP1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):50mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:-
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Viewing Angle:20°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TSHA6200
TSHA6200
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL
SFH 4714A
SFH 4714A
EMITTER IR 860NM 1A
MTE6800N2-UR
MTE6800N2-UR
EMITTER VISIBLE 680NM 50MA RAD
GL100MN0MP1
GL100MN0MP1
EMITTER IR 940NM 50MA SMD
410
PARALLEL VICE 150 MM
4300HK
4300HK
KNOB FLUTED 3/8"-16 PLASTIC
GSLW040203
GSLW040203
SWITCH KEYPAD 4 KEY 0.05A 24V