APHHS1005F3C-70MAV
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
INFRARED EMITTING DIODE
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
APHHS1005F3C-70MAV PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):70mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:5mW/sr @ 70mA
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.33V
Viewing Angle:140°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C