AU3535A-YIR-700MA-26301
Manufacturer
Solidlite
VIGOR # :
Description
3535 700MA 850NM IR LED CERAMIC
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
AU3535A-YIR-700MA-26301 PDF
Type Description
Series:AU3535A
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):1A
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:250mW/sr @ 700mA (Typ)
Wavelength:850nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Viewing Angle:90°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C