B13V1IR--20C000114U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
1.6 (L)X 0. 8 (W)X 0. 66 (H) MM
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
B13V1IR--20C000114U1930 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):65mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:0.4mW/sr @ 20mA
Wavelength:940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.2V
Viewing Angle:140°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C