L1F3-U390200010000
Manufacturer
Philips (LUMILEDS)
VIGOR # :
Description
EMITTER UV 400NM 2A SMD
Catalog
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
DataSheet
L1F3-U390200010000 PDF
Type Description
Series:LUXEON UV U2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Ultraviolet (UV)
Current - DC Forward (If) (Max):2A
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:-
Wavelength:390nm ~ 400nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Viewing Angle:138°
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SFH 4546
SFH 4546
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL