C204DLBSYLY6WT55XAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
20X4 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C204DLBSYLY6WT55XAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:80
Display Format:20 x 4
Character Format:5 x 8 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:9.22mm H x 4.84mm W
Outline L x W x H:146.00mm x 62.50mm x 14.50mm
Viewing Area:123.00mm L x 42.50mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.92mm W x 1.10mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C