C161CLBSYLY6WT55XAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
16X1 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C161CLBSYLY6WT55XAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:16
Display Format:16 x 1
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:14.54mm H x 6.00mm W
Outline L x W x H:151.00mm x 40.00mm x 13.00mm
Viewing Area:120.00mm L x 23.00mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:4.7V ~ 5.5V
Dot Size:1.15mm W x 1.77mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C