C204ADBSGSW6WT55XAC
Description
20X4 STN GRAY CHARACTER LCD
DataSheet
C204ADBSGSW6WT55XAC PDF
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:4.75mm H x 2.96mm W
Outline L x W x H:98.00mm x 60.00mm x 14.00mm
Viewing Area:76.00mm L x 26.00mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:-
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C