BRPY1211F-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED GREEN/RED DIFF 2SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
BRPY1211F-TR PDF
Type Description
Series:1211F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Anode
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:8.8mcd Green, 17.6mcd Red
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 1.7V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:148°, 140° Green, 149°, 143° Red
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:572nm Green, 647nm Red
Wavelength - Peak:570nm Green, 660nm Red
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max):1.15mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
L233LYC-TR
L233LYC-TR
SMD LED RIGHT ANGLE YELLOW
XZDGK55W-2
XZDGK55W-2
LED GRN CLEAR 2SMD BOTTOM ENTRY
5219889F
5219889F
LED YELLOW CLEAR 3MM T/H
BRPY1211F-TR
BRPY1211F-TR
LED GREEN/RED DIFF 2SMD R/A
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD