APT1608LZGCK
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
DataSheet
APT1608LZGCK PDF
Type Description
Series:HELI2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.65V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm