BRPG1204W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED GREEN/RED CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
BRPG1204W-TR PDF
Type Description
Series:1204W
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:12mcd Green, 33.6mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.80mm x 2.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 1.7V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:100°, 88° Green, 80°, 80° Red
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:567nm Green, 647nm Red
Wavelength - Peak:560nm Green, 660nm Red
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 2.50mm W
Height (Max):1.90mm