XZM2CRK96FS50MAV
Description
LED RED CLEAR 4SMD
DataSheet
XZM2CRK96FS50MAV PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1495mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.5V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:4-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:3.50mm L x 2.70mm W
Height (Max):0.90mm