XLM2CRK20W
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XLM2CRK20W PDF
Type Description
Series:VersoLED
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2490mcd
Lens Style:Oval with Domed Top
Lens Size:5.20mm x 3.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:70°, 30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:-
Height (Max):7.00mm