XZDGK55W10MAV-3HTA
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
3.2X1.6MM TRUE GREEN DOME LENS S
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XZDGK55W10MAV-3HTA PDF
Type Description
Series:High Temperature
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):2.00mm