BL-HJX32A
Manufacturer
American Bright
VIGOR # :
Description
2835 PLCC2 ORANGE RED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
BL-HJX32A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:900mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:625nm
Features:-
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):0.80mm