XLM2MOK20W
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR RADIAL LEAD T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
XLM2MOK20W PDF
Type Description
Series:VersoLED
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:4190mcd
Lens Style:Oval with Domed Top
Lens Size:5.20mm x 3.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:70°, 30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:611nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:-
Height (Max):7.00mm